הערכת אומנות

הערכת אומנות – יש דברים שחשוב שתדעו

אם אתם חובבי פריטים אומנותיים, עולם הערכת השווי הולך לרגש אתכם במיוחד. נכון שזה עולם שמצריך דיוק, מקצועיות ואמינות, אבל ברגע שתמצאו תא המעריך שלכם, עולם שלם יהיה בידיים שלכם.

אם אנחנו מפשטים את התהליך ספציפית נפצל אותו לשלושה שלבים מהותיים. על בסיס שלושת השלבים הללו נוכל להחליט לגבי שווי ההערכה לפריט ונמחיש את השלבים באמצעות ציור אומנותי. הערכת אומנות לפריטים ספציפיים מצריכה לא מעט ריכוז ודיוק, ואנו בטוחים שתמצאו את האדם הנכון לשם כך.

אחד הדברים הוודאיים לגבי הערכות אומנות הוא שאין הערכה שדומה לשניה. אבל כל הערכת אומנות מתקיימת באותה השיטה ובאופן של התאמה אישית לסוג הפריט האומנותי. למשל פסל עובר תהליך אחר וזאת גם הסיבה שהאימות נעשה בהתאם לסוג הפריט ואופיו.

השלב הראשון הוא השלב בו המעריך בודק את הפריט לעומק. כך המעריך גם מזהה באיזה חומרים האומן השתמש על מנת לצור את הפריט. לזיהוי הראשוני יש חשיבות מאד עמוקה בתהליך הערכת אומנות בצד המקצועי. בעצם, כל מי העוסק בנושא זה יודע שערך ציור שמן על בד שונה למשל באופן מהותי מערך של ציור שמן על נייר וזוהי הסיבה שנתקלים לעיתים במגוון של ניסיונות להעלות שווי של יצירה באמצעות הדבקה וגם הצמדה של ציורים בצבי שמן שבמקור, הם כלל על נייר. את הנייר מצמידים אל הבד וכך ממסגרים שיראה כציור של שמן על בד. בבדיקה ראשונית של מעריך מקצועי ומומחה יראה ציור מהסוג הזה באופן חד ומשמעי.

ישנן דוגמאות נוספות עבור סוגי ניסיונות נוספים להעלות שווי פריט על מנת שימכר בצורה פסולה. לדוגמא, הוספה של צבע שמן לציור גואש והצמדה של הציורים לבד על מנת להציג אותו כיקר בצורה מהותית מהשווי האמיתי שלו. לצערנו יש לא מעט דוגמאות בתחום. על מעריך מקצועי לזהות אם הציורים שהוא מעריך הינם ציורי אקריליק, או שמן. יש אומנים שישנו פער מחירים משמעותי בין סוגי צבעים אלו בציורים שהם יוצרים.

במהלך הערכת אומנות על המעריך המקצועי לבדוק האם יש קרע בעברו של הציור. כמובן שזו משימה כלל לא פשוטה, אך משחזר אומנות מקצועי ובעל עין מדויקת בהחלט יודע איך להסוות קרע בציורים אלו ואחרים בין אם מדובר בצד החזיתי ובין אם מדובר במיקום אחר.

בהנחה והשלב הראשון עבר בהצלחה בין אם מרובה ובין אם לא, תועברו לשלב השני. השלב השניה הוא השלב שבו המעריך מנסה לוודא את הזהות של הצייר. מדובר בתהליך המתבצע על ידי זיהוי של חתימות על התמונה. יחד עם הסעיף הזה גם זיהוי סגנון וטכניקה של מקבלים תשומת לב. לעיתים חתימת האומן גם משתנה עם התקופה, זאת תופעה נורמלית לכל האומנים, ולא רק. אך כאשר מדובר בציירים ואומנים זה משמעותי מאד כי זה אחד הפרמטרים היותר משמעותיים לזיהוי תקופת האומנות. אומנים ישראליים ששינו את שמם הם למשל אובדובסקי, שמידט, ועוד רבים וטובים. מעריך בעל מקצועיות מספקת ובעל נסיון ידע לבצע את ההקבלה המתאימה של תקופת הציור, החתימה והסגנון.

לא מעט ציירים משנים את הסגנון של הציור שלהם ומתאימים את עצמם לתקופות השונות ומשתנות. גם חומרי הציור משתנים בהתאם. 'התקופה הורודה', או 'התקופה הכחולה' של פיקאסו, ועוד תקופות ידועות. התקופות המשתנות הללו מביאות השפעה משמעותית על האומנים, בין אם מדובר בציור ובין אם מדובר בסוגי אומנות אחרים. ­

הערכת אומנות מקצועית ובעלת מספיק דיוק ומיומנות צריכה לקחת בחשבון את סגנון התקופה ואת מרכיביה. ישנם לעיתים הבדלים מהותיים בין ציורים בתקופה מוקדמת או בתקופה מאוחרת, ותקופות אלו מושפעות מפרמטרים שונים.

אהבתם את המאמר? שתפו בין חברים

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם