השבחת זרע

השבחת זרע – איך זה מתבצע

אם אתם מנסים להיכנס להריון כבר תקופה ארוכה ללא הצלחה, הגיע הזמן שתפנו לבירור שמטרתו היא למצוא את הגורמים שמונעים מכם להיכנס להריון ולאפשר לכם להיכנס להריון באמצעות טיפול לגורמים המדוברים או באמצעות שיטות שונות כגון: הזרעות או הפריה חוץ גופית. במהלך הבירור הראשוני כל אחד מבני הזוג יידרש לעבור בדיקות, כאשר אחת מהבדיקות שהגבר יידרש לעבור היא בדיקת זרע. בהתאם לתוצאות בדיקת הזרע יתבצעו פעולות שונות. כך לדוגמא: אם התגלה בבדיקה שהגבר סובל מזרע דליל, יערכו אבחונים מורפולוגיים מעמיקים יותר לזרע, ימצאו הסיבות לדלילותו ותתבצע לא פעם גם השבחת זרע.

מהי השבחת זרע?

השבחת זרע היא תהליך שבו מכינים את הזרע לצורך הזרעה תוך רחמית. בטיפולי פוריות וכטיפול ראשוני לפני שימוש בטכניקות פולשניות יותר. התהליך מתבצע על ידי הפרדת תאי הזרע מהנוזל הסמינלי וקבלת פרקציה של תאים מרוכזים ובעלי תנועה משופרת.

התהליך יכול להתבצע במספר שיטות כאשר אחת השיטות היא שימוש בחומרים ייעודים בריכוזים שונים לצורך הפרדה יעילה של התאים התקינים בנוסף לניקוי הדגימה מתאים שאינם תאי זרע כדוגמת: תאי דם שונים, תאים צעירים ועוד. המטרה היא לקבל תרחיף של תאי זרע בלבד שיש להם תנועה משופרת.

 שיטות נוספות להשבחת זרע

שיטות נוספות להשבחת זרע הן שיטה הרחפה שבה משקיעים את תאי הזרע לתחתית מבחנה על ידי פעולת סרכוז. לאחר שמסלקים את הנוזל העליון ששל הדגימה מרחפים את תאי הזרע בנוזל מיוחד לשטיפה. תאי הזרע בעלי כושר התנועה הטוב ביותר מצליחים לשחות באופן עצמאי החוצה אל החלק העליון של הנוזל והם אלו שנאספים ומועברים לשימוש בתהליך ההזרעה. שיטה נוספת היא שיטת שטיפת זרע. מדובר על שיטה שמתבצעת אם השיטות האחרות לא יכולות להתבצע. בשיטה זאת מפרידים את תאי הזרע מתוך נוזל הזרע ומכניסים אותו לנוזל שטיפה שמאפשר הסרת גורמים מזהים וחלבונים ספציפיים ומסייע בשיפור התנועתיות ותוחלת החיים של הזרע.

 

אהבתם את המאמר? שתפו בין חברים

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם