כהן הגדול ובית המקדש בדרך פנימיות התורה | חלק א

לבושי הכהן הגדול ובית המקדש לפי ספר הזוהר ועולמות אצילות, בריאה, יצירה ועשיה

 כהן גדול ולבושו מסמל צלם התגלות א-להים ביצירת האדם בחמשה עולמות כתר ואבי"ע, ואילו בית המקדש מסמל צלם התגלות א-להים בבריאת העולם. לפיכך לבושו של הכהן הגדול מכוונות לכל פירטי המקדש, כי אדם נקרא עולם הקטן, ואילו עולם נקרא אדם הגדול. ומקדש זהו דגם של כל העולם. רוצים ללמוד עוד על סיפורי המקדש על פי חכמת הקבלה בדרך אשלג כנסו לכאן!

לפיכך מתוך פרשת "תרומה" ופרשת "תצוה" אנחנו יכולים להבין את התגלות הש"י במהלך בריאת העולמות ודרכי הנהגתו, הרי כל פרט של בניין המשכן וכל פרט של לבוש הכהן הגדול המסמלים את הצלם התגלות א-להים.

אך לגבי עצמותו של הש"י איננו יודעים דבר, כי כל האמצעים שבעזרתם אנו משיגים את המציאות רוחנית וגשמית מבוססים על החומר ואין להם יכולת לגעת בדבר שלא קיים בו שום חומריות, דהיינו רצון לקבל.

מה בין כהן גדול לבית המקדש בפנימיות התורה

וכאן נשאלת השאלה: למה אנו צריכים גם את הכהן הגדול וגם את בית המקדש, הרי לכאורה מספיק אחד מהם כדי לתאר צלם התגלות א-להים? והנה הכהן הגדול הוא ליבו של כל העולם, ואין הלב אלא בינה, ואילו בית המקדש הוא כלי, דהיינו תכלית הבריאה, זאת אומרת, הוא מסמל ספירת המלכות המתוקנת על ידי בניה ועבודה בו.

בגדי הכהן הגדול בדרך העבודה הרוחנית לפי חכמת הקבלה

אם כן, המצנפת של הכהן הגדול מסמלת את עולם הכתר שמתנשא מעל ראשו של הכהן והציץ שעל מצחו הכהן, שכתוב עליו "קדש לה'", מכפר על הקדשים, ואין קדשים אלא נדב ואביהו וכל בני ישראל שקידשו במותם את הש"י. למאמרים נוספים בכתבי חכמת הקבלה של בעל הסולם

"והיה על מצחו תמיד". הציץ על מצחו של הכהן מחובר אל המצנפת על ידי פתיל תכלת, כנגד בינה שרוצה להשפיע על מנת להשפיע. ובבית המקדש עולם הכתר מסומל על ידי קודש קדשים ושם נמצא ארון הקודש – כנגד מלכות ובתוכו לוחות הברית  כנגד כל הספירות שכלולות בכלי של מלכות בעולם הכתר. וכנגד הציץ הכהן הגדול היה מכניס ביום הכיפורים אל קודש הקדשים מלא מחתה גחלי אש מעל מזבח הקטורת יחד עם סמים, ועל זה כתוב: "ולא ימות", כמו נדב ואביהו.

אהבתם את המאמר? שתפו בין חברים

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

תחביב

בעולם המודרני רבים מאיתנו חווים תקופות עמוסות ולעתים חלקנו מרגישים ממש במירוץ. יש לנו שגרת יום שכוללת עבודה, טיפול בבית, סידורים, טיפול בדברים חשובים. לחלק

קרא עוד »

מאגר תמונות

העולם הופך ליותר ויותר דיגיטלי. ישנן דרכים רבות שבהן אנו יכולים להשתמש בתמונות כדי להעביר את הרעיונות, המוצרים והשירותים שלנו. אחד הפופולריים ביותר הוא מאגרי

קרא עוד »