טיפול בהרטבת לילה

מדריך מקוצר לטיפול בהרטבת לילה מאת ד"ר קובי שגיא

ילדים רבים סובלים מהתופעה של הרטבת לילה. מדובר על אותם המקרים בהם הילד סובל ממתן שתן בלתי רצוני, בזמן שהוא ישן. חשוב להבין מדגיש ד"ר קובי שגיא כי מדובר על תופעה יחסית נפוצה, כך שאין צורך להרגיש מבוכה או בושה מהמצב. החוכמה היא פשוט למצוא את השיטה המתאימה ביותר עבורכם, על מנת לפתור את הבעיה אחת ולתמיד. היום ניתן למצוא בשוק לא מעט שיטות שונות ואנשי מקצוע שונים שמתמחים בתחום, לכן חשוב לבדוק אותם לעומק ולהבין מי מהם הכי יתאים למצב שלכם. כמובן שקיימת חשיבות לאבחון מדויק של הבעיה, היות וכל ילד סובל ממנה מסיבות שונות, החל מבעיות פסיכולוגיות, בעיות בהתפתחות, בעיות בתבניות שינה ועוד.

טיפול בהרטבת לילה – כל מה שאתם חייבים לדעת

חשוב להבין שכל הטיפולים דורשים שיתוף פעולה מסוים של הילד, לכן ילד שלא מוכן לשתף פעולה, יצטרך לקבל את הטיפול התרופתי. מדובר על טיפול פשוט ומהיר מסביר ד"ר קובי שגיא, אך הוא לא תמיד יעיל ובדרך כלל הבעיה תחזור בסיום הטיפול. לכן טיפול זה מומלץ למקרי קיצון או במקרים בהם טיפולים אחרים לא עזרו.

טיפול התנייתי נחשב לאחד מסוגי הטיפולים המוכרים ביותר, טיפול זה מתבסס למעשה על השימוש בזמזם אשר מצלצל ומעיר את הילד, ברגע שהרטבת הלילה מתחילה. בצורה כזאת ניתן לעצור את ההרטבה, והילד ימשיך את הפעולה בשירותים. לאחר שימוש קבוע בזמזם, הילד יתרגל לרעיון והוא יתחיל להתעורר ברגע שהשלפוחית שלו תהיה מלאה. שיטה זו נחשבת ליעילה ברמה של 65%. הבעיה עלולה להתרחש כאשר הילד לא מתעורר מהזמזם או מחליט שלא לשתף פעולה.

טיפול נוסף הינו החדרת מוטיבציה בילד, באמצעות שיחה עם ד"ר טל שגיא שמסביר לילד שזוהי לא אשמתו ואין לו מה להיות נבוך מכך. מומלץ לבצע סימון בלוח שנה של כל הלילות היבשים, דבר שיכול לגרום לשיפור המוטיבציה של הילד לשתף פעולה. טיפול זה מומלץ לשלב עם טיפולים אחרים.

אופציה נוספת היא לאמן את השלפוחית באופן מודע, על ידי שתיית מים והתאפקות לאורך זמן. בצורה כזאת ניתן יהיה להגדיל את הקיבולת שלה ואת יכולת האגירה שלה.

אהבתם את המאמר? שתפו בין חברים

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם